Czego szukasz?

Borelioza
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Borelioza – poznaj odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów

Ugryzł mnie kleszcz – co robić?

Ukłucie przez kleszcza NIE oznacza, że na pewno zachorujesz na boreliozę. Nie każdy kleszcz jest nosicielem krętków Borrelia. Dodatkowo ryzyko zakażenia rośnie wraz z czasem żerowania kleszcza w ludzkiej skórze. Jeżeli kleszcz został usunięty szybko (do 24 godzin) i prawidłowo (bez zgniatania, smarowania tłuszczem), ryzyko zakażenia jest bardzo małe.

Udaj się do lekarza, jeżeli:

  • zauważysz rumień wędrujący
  • zauważysz inne niepokojące objawy
  • w trakcie pobytu na terenie endemicznym ukłuło Cię kilka kleszczy w tym samym czasie. W takiej sytuacji można zastosować profilaktykę poekspozycyjną (profilaktycznie podać 1 dawkę antybiotyku). Decyzję o takim postępowaniu podejmuje lekarz.
Jakie są objawy boreliozy?

Niestety, nie u każdej osoby, u której doszło do zakażenia, pojawi się rumień wędrujący. Wtedy jako pierwsze pojawiają się niespecyficzne objawy, czyli takie, które obserwuje się również w przebiegu innych chorób. Najczęstsze objawy boreliozy to: bóle mięśni, stawów, gorączka, ogólne osłabienie. W takiej sytuacji powinny zostać wykonane testy laboratoryjne w kierunku boreliozy.

Mam rumień wędrujący – co robić?

Rumień wędrujący jest zmianą skórną w postaci zaczerwienienia na skórze, która może pojawić się po ukłuciu przez kleszcza. Szacuje się, że objaw ten występuje najczęściej – u 60–80% chorych. Po stwierdzeniu na skórze zmiany należy bezwzględnie udać się do lekarza. Pacjenci, u których pojawi się rumień wędrujący, są w najlepszej sytuacji, ponieważ mają pewne i wczesne rozpoznanie boreliozy.

Należy jednak pamiętać, że nie każde zaczerwienienie na skórze jest rumieniem wędrującym. Może być to zwykły odczyn alergiczny. W filmie wyjaśniamy, jak odróżnić rumień wędrujący od reakcji alergicznej: https://www.youtube.com/watch?v=5qc-rUloinw&ab_channel=TajnikiBada%C5%84Laboratoryjnych

Czy można zbadać kleszcza?

Istnieje możliwość badania kleszcza. Ma to na celu stwierdzenie, czy kleszcz, który został znaleziony na ciele po powrocie z lasu, był nosicielem bakterii Borrelia. Do wyniku badania należy podejść jednak krytycznie i nie powinno się na jego podstawie podejmować decyzji o leczeniu.

Kiedy mogę wykonać badania serologiczne w kierunku boreliozy?

Badania serologiczne można wykonać najszybciej około 4 tygodni po ukłuciu przez kleszcza. Wykonując badanie wcześniej, ryzykujemy uzyskaniem wyniku fałszywie negatywnego, ponieważ organizm nie zdążył jeszcze wyprodukować przeciwciał.

Jakie badania na boreliozę należy wykonać?

Według obowiązujących w Polsce rekomendacji PTEiLChZ rozpoznanie boreliozy powinno opierać się przede wszystkim na obrazie klinicznym i historii pokłucia pacjenta przez kleszcze. Diagnostyka laboratoryjna boreliozy opiera się na testach z krwi, w których wykrywa się przeciwciała produkowane przez nasz układ immunologiczny na skutek kontaktu z bakterią. Należy pamiętać, że przed wykonaniem testów diagnostycznych muszą upłynąć minimum 4 tygodnie od ukłucia przez kleszcza.

Obejrzyj film i dowiedz się, kiedy wykonać badania laboratoryjne i na czym polega dwuetapowa strategia diagnostyczna boreliozy: https://www.youtube.com/watch?v=kEs0fqJu5Ks&ab_channel=TajnikiBada%C5%84Laboratoryjnych

Czy mogę od razu wykonać test potwierdzenia (immunoblot)?

W diagnostyce boreliozy należy stosować dwuetapową strategię, czyli w pierwszej kolejności wykonać test przesiewowy ELISA i w przypadku otrzymania wyniku dodatniego bądź wątpliwego potwierdzić go za pomocą testu immunoblot. Obejrzyj film i poznaj najczęściej popełniane błędy w diagnostyce boreliozy: https://www.youtube.com/watch?v=ERyJt4j7VlY&ab_channel=TajnikiBada%C5%84Laboratoryjnych

Czy warto wykonać testy na boreliozę po sezonie kleszczowym?

Chodziłeś na grzyby i spacerowałeś często po lesie w sezonie kleszczowym? A teraz zastanawiasz się, czy warto wykonać badania profilaktyczne w kierunku boreliozy? Wykonywanie testów laboratoryjnych u osób bez objawów klinicznych boreliozy jest bezzasadne. Badania laboratoryjne nie potwierdzają choroby, a jedynie wykazują obecność specyficznych przeciwciał w surowicy pacjenta. Sama obecność przeciwciał anty-Borrelia nie jest potwierdzeniem choroby. Jedynie objawy wraz z pozytywnym wynikiem badań laboratoryjnych upoważniają do rozpoznania boreliozy i wdrożenia leczenia.

Ile kosztują badania w kierunku boreliozy?

Ceny badań są zróżnicowane i ustalane indywidualnie przez laboratorium.

Średnie ceny kształtują się następująco:

  • Test ELISA w jednej klasie (IgM lub IgG): 50–100 zł
  • Test potwierdzenia immunoblot w jednej klasie (IgM lub IgG): 100–200 zł
Jak długo trzeba czekać na wynik?

Czas oczekiwania na wynik jest różny w zależności od laboratorium, w którym wykonujemy badanie. Zwykle nie przekracza jednak kilku dni.

Czy dodatni (pozytywny) wynik badania oznacza chorobę?

Nie! Wynik dodatni (pozytywny) świadczy jedynie o obecności przeciwciał anty-Borrelia, a te same w sobie nie są chorobą. Przeciwciała mogą utrzymywać się w surowicy pacjenta wiele lat i powodować pozytywne wyniki. Jedynie objawy wraz z pozytywnym wynikiem badań laboratoryjnych upoważniają lekarza do rozpoznania boreliozy i wdrożenia leczenia.

Czy badania w kierunku boreliozy są refundowane?

Badania w kierunku boreliozy mogą być refundowane pod warunkiem, że zostaną zlecone przez lekarza specjalistę chorób zakaźnych.