Czego szukasz?

Borelioza
Wróć
Wróć
test text

Borelioza u psów

Utworzone przez Patryk Matuszek
kleszcz wkłuty w zwierzę Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Borelioza u psów, podobnie jak u człowieka,  jest chorobą wywoływaną przez krętki Borrelia.  Zarówno u ludzi, jak i u psów boreliozę powodują takie genogatunki, jak B. burgdorferi sensu stricto, B. afzelii, B. garinii oraz B. spielamii. Szacuje się, iż objawy choroby występują jedynie u około 5% zakażonych psów i pojawiają się po około 2–5 miesiącach od zakażenia [1, 2].

Diagnostyka boreliozy u psów

W diagnostyce boreliozy u psów  najczęściej wykorzystywane są testy serologiczne, takie jak ELISA oraz test immunofluorescencji pośredniej. Przydatność tych testów jest duża, szczególnie w przypadku występowania niepokojących objawów u zwierzęcia.  Diagnostykę serologiczną utrudnia jednak stosowanie szczepionek przeciwko boreliozie, dostępnych również na polskim rynku (Merilym®, Merial), ze względu na obecność przeciwciał poszczepiennych [2]. Dodatkowo jednokrotne określenie miana przeciwciał nie jest wystarczające do postawienia rozpoznania, gdyż stwierdzano wysokie miana przeciwciał u psów, u których nie występowały objawy, oraz u zwierząt po pierwszym zakażeniu, które z reguły nie prowadzi do rozwoju choroby. Większe znaczenie dla rozpoznania choroby ma określenie wzrostu miana przeciwciał względem poprzedniego badania [3].

Środki ochronne dla psów

Do najczęściej stosowanych środków chroniących psa przed ukłuciem kleszcza należą:

Spreje ochronne – są one wygodne w użyciu, trzeba jednak pamiętać, że konieczna jest dokładność – preparat należy zastosować na całą powierzchnię sierści, a nie np. tylko na grzbiet.

Krople – aplikuje się je łatwo i działają długo, zwykle 3–4 tygodnie (choć zawsze warto upewnić się jak sprawa wygląda w konkretnym przypadku). Warto jednak pamiętać, by nie stosować ich niedługo po lub przed myciem zwierzęcia (następnego dnia jak najbardziej jest to możliwe). Konieczne jest też dobranie tego rodzaju preparatu do wagi zwierzęcia.

Obroże ochronne – korzystanie z nich jest wygodne, jednak częste kąpanie osłabia jej skuteczność. Problem ten będzie jeszcze większy, jeżeli pies lubi zanurzać się w czasie spacerów w kałużach czy zbiornikach wodnych.

Opracowano na podstawie:

  1. Hovius K.E., Borreliosis, w: S.E. Shaw, M.J. Day (eds), Arthropod-borne Infectious Diseases of the Dog and Cat. Manson Publishing, Barcelona 2005, s. 100–109.
  2. Nielssen A., Carr A., Heseltine J., Borelioza u psów: stan obecny, Weterynaria po Dyplomie 2003, 4 (3): 25–30.
  3. http://www.vetpol.org.pl/www_old/ZW2008/2008_10_03.pdf