Czego szukasz?

Borelioza
Wróć
Wróć
test text

Borelioza w dobie koronawirusa

Utworzone przez Patryk Matuszek
koronawirus Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Czym jest COVID-19

COVID-19, ostra choroba układu oddechowego wywoływana przez nowego koronawirusa (SARS-CoV-2, wcześniej znany jako 2019-nCoV) szybko rozprzestrzeniła się w całych Chinach, a wkrótce dotarła do innych państw. Potwierdziła to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w dniu 30 stycznia 2020 ogłaszając stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, a 11 marca 2020 – pandemię COVID-19.

Objawy COVID-19

Objawy kliniczne pacjentów z COVID-19 obejmują gorączkę, kaszel, zmęczenie, a niewielka populacja pacjentów wykazała objawy infekcji żołądkowo-jelitowej. Osoby starsze i osoby z chorobami współistniejącymi są bardziej podatne na infekcję. U nich też wyraźnie wyższe jest ryzyko zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS).

Borelioza a COVID-19

W rozpoczynającym się sezonie wiosenno-letnim obserwuje się wzmożoną aktywność kleszczy przenoszących szereg groźnych patogenów, m.in. krętki Borrelia powodujące boreliozę. Choroba ta może dawać podobne objawy, jak infekcja koronawirusem, czyli niespecyficzne objawy grypopodobne. W obecnej sytuacji epidemicznej należy zachować ostrożność i stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jednocześnie warto pamiętać, że nie każde pogorszenie samopoczucia musi być skutkiem zakażenia koronawirusem.

Jak uchronić się przed boreliozą?

Osoby regularnie przebywające w lesie powinny przestrzegać podstawowych zasad ochrony przed boreliozą:

  • Po powrocie z lasu należy dokładnie obejrzeć własne ciało, najlepiej z pomocą drugiej osoby.
  • Po zauważeniu w skórze kleszcza należy szybko i prawidłowo go usunąć (np. przy użyciu specjalnej kleszczołapki). Usunięcie kleszcza w ciągu 24 godzin zmniejsza do minimum ryzyko zachorowania na boreliozę.
  • Jeżeli po kontakcie z kleszczem pojawią niepokojące objawy, np. grypopodobne, warto wykonać badania laboratoryjne w kierunku boreliozy.

Aby dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawidłowa diagnostyka boreliozy, zapoznaj się z filmem: