Czy doczekamy się szczepionki przeciwko boreliozie (część 2)

Pierwszy z obecnie realizowanych projektów naukowych, mających na celu stworzenie szczepionki przeciwko boreliozie, znajduje się w trzeciej fazie badań klinicznych. Projekt ten prowadzony jest przez firmy Pfizer i Valneva. Ich szczepionka o nazwie VLA15 indukuje w organizmie produkcję przeciwciał, które blokują białko OspA na powierzchni bakterii Borrelia burgdorferi. „Blokowanie OspA hamuje zdolność bakterii do opuszczania kleszcza i zakażania ludzi” – twierdzą przedstawiciele wspomnianych firm. Podobna szczepionka dla zwierząt już od dawna jest ogólnodostępna w profilaktyce weterynaryjnej.

Jak dotąd preparat VLA15 wykazał indukcję silnej odpowiedzi immunologicznej i zadowalający profil bezpieczeństwa w badaniach przedklinicznych i klinicznych. Szczepionka będzie podawana w schemacie trzydawkowym. Po upływie 12 miesięcy konieczne będzie przyjęcie dawki przypominającej. Obecnie firmy Pfizer i Valneva rozpoczęły badanie kliniczne trzeciej fazy, włączając w nie około 6 tysięcy uczestników w wieku od 5 lat z 50 rejonów endemicznych. Ponieważ szczepionka stymuluje wytwarzanie przeciwciał do zwalczania szczepów europejskich i tych obecnych w Stanach Zjednoczonych, w badaniach biorą udział ośrodki w USA, Finlandii, Niemczech, Holandii, Polsce (Białystok) i Szwecji.

Projekt otrzymał oznaczenie Fast Track od amerykańskiej FDA w lipcu 2017 r. Jeśli wszystko potoczy się pomyślnie, to już w 2025 r. szczepionka przeciwko boreliozie zostanie zgłoszona do tejże agencji do oceny. Pojawienie się tej szczepionki na rynku byłoby prawdziwym przełomem. Przedstawiciele firm Pfizer i Valneva twierdzą, że mają nadzieję uzyskać licencję na szczepionkę jeszcze w 2025 r.

Źródło: https://www.froedtert.com/stories/new-lyme-disease-vaccine-horizon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl