X

Innowacyjny preparat i nowe możliwości zapobiegania boreliozie

Jesień wiąże się z naszymi ulubionymi zajęciami – grzybobraniem i relaksującymi spacerami po lesie. Niestety czyha na nas wtedy niebezpieczeństwo, jakim są bytujące na roślinach kleszcze. Czy jest szansa na powstanie szczepionki, chroniącej przed szkodliwymi skutkami ukąszenia tego pajęczaka?

Od 5 lat na rynku dostępna jest szczepionka dla psów, chroniąca je przed boreliozą. Teraz coraz bardziej realne staje się szczepienie przeciw tej chorobie również ludzi. Naukowcy z University of Massachusetts Medical School opracowali preparat przeciw boreliozie, który u myszy powodował niemal stuprocentową ochronę przeciw tej chorobie. W ciągu kolejnych dwóch lat produkt ten może zostać poddany testom z udziałem ludzi i w przyszłości trafić na rynek.

Wspomniany preparat różni się mechanizmem działania od większości regularnie stosowanych szczepionek, dlatego też w odniesieniu do niego unika się stosowania tego terminu. Zwykle szczepionka powoduje wytworzenie w organizmie specyficznych przeciwciał przeciwko wybranemu antygenowi, w efekcie czego, podczas ponownego kontaktu organizmu z tym samym antygenem, „intruz” zostaje szybko rozpoznany i zwalczony przez komórki układu odpornościowego.

Potencjalna nowa „szczepionka” przeciw boreliozie ma nieco inną zasadę działania. Ten innowacyjny preparat zawiera przeciwciała o określonej już specyficzności, które po wprowadzeniu do organizmu mogą chronić człowieka przed rozwojem choroby z Lyme. Gdy więc we krwi pojawią się bakterie Borrelia burgdorferi, przeciwciała szybko je wychwycą i doprowadzą do ich zniszczenia. Ochrona jest zapewniona, dopóki wprowadzone przeciwciała pozostają w organizmie. Niestety ich żywotność wynosi jedynie od 6 do 9 miesięcy, co wiąże się z koniecznością powtarzania szczepienia co sezon – kiedy wzrasta ryzyko zakażenia boreliozą. Wciąż jednak nie wiadomo, czy ten innowacyjny preparat będzie równie skuteczny u ludzi jak u myszy, a na wyniki badań jesteśmy zmuszeni jeszcze trochę poczekać.

Warto też wspomnieć, że na rynku farmaceutycznym niespełna 20 lat temu dostępna była szczepionka przeciw boreliozie o nazwie LYMERix. Po kilku latach wycofano ją z obrotu z powodu licznie zgłaszanych działań niepożądanych. Więcej informacji o tym, jak uchronić się przed boreliozą, można znaleźć w poście: http://boreliozaonline.pl/jak-uchronic-sie-przedborelioza/.

Opracowano na podstawie:
1. https://www.news-medical.net/news/20170926/Vaccine-to-prevent-Lyme-disease-on-thecards.aspx
2. http://www.dailymail.co.uk/health/article-4918824/A-vaccination-jab-help-prevent-Lyme-Disease.html?ITO=1490&ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28425901

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl