Jak skutecznie usunąć kleszcza?

Sezon letni w pełni, w lasach i parkach zauważyć można coraz liczniejsze grupy spacerowiczów. Wędrówki po lesie wiążą się z ryzykiem ukąszenia przez kleszcza, który może przenosić np. boreliozę.

Borelioza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez krętki Borrelia burgorferi. Bakterie te przenoszone są przez zakażonego kleszcza. Niestety, w przypadku boreliozy nie istnieje profilaktyka w postaci szczepionki, dostępne jest natomiast skuteczne leczenie antybiotykiem. Co zatem zrobić, żeby uniknąć zakażenia i kilkutygodniowej antybiotykoterapii?

Aby zmniejszyć ryzyko ukłucia przez kleszcza, warto ubierać się w odzież z długimi rękawami i nogawkami. Stosując dodatkowo repelenty odstraszające kleszcze, robimy w zasadzie wszystko, aby zmniejszyć ryzyko ukłucia. Po powrocie z lasu należy zawsze dokładnie obejrzeć własne ciało, aby zlokalizować ewentualne ugryzienie.

Co zrobić, jeżeli znajdziemy w skórze kleszcza?

Po ukłuciu przez kleszcza nie należy od razu panikować. Pamiętajmy, że nie każdy kleszcz jest nosicielem krętków Borrelia i nie każdy zakażony kleszcz przeniesie krętki do ludzkiego organizmu. Udowodniono, że kleszcz przez pierwsze 24 godziny nie zakaża boreliozą. Szybkie i prawidłowe usunięcie kleszcza daje więc duże szanse na uniknięcie zakażenia.

Jak usunąć kleszcza?

Usuwając kleszcza, należy pamiętać o kilku zasadach:

  1. Kleszcza usuń możliwie jak najszybciej.
  2. Nie stosuj tzw. „babcinych” sposobów, czyli nie smaruj kleszcza tłuszczem ani nie ściskaj go.
  3. Przed usunięciem kleszcza warto zaopatrzyć się w specjalne „kleszczołapki”, które umożliwiają prawidłowe wyjęcie kleszcza ze skóry.
  4. Jeżeli masz opory przed usunięciem kleszcza, możesz udać się do lekarza.
  5. Po usunięciu kleszcza obserwuj miejsce ukłucia. Zauważysz tam najprawdopodobniej niewielkie zaczerwienienie i odczyn zapalny. Nie jest to powodem do niepokoju – to zwykła reakcja po ukłuciu przez owady lub pajęczaki.
  6. Możesz dodatkowo zaznaczyć na skórze długopisem obwód zaczerwienienia i obserwować przez kilka dni, czy się nie powiększa.
  7. Jeśli zaczerwienienie było niewielkie i po kilku dniach znikło zupełnie – najpewniej była to tylko reakcja na ugryzienie przez kleszcza i nie doszło do zakażenia Borrelia! Jeśli zaczerwienie powiększa się z czasem, może to być pierwszy objaw boreliozy (rumień wędrujący) – udaj się do lekarza rodzinnego.
  8. Udaj się również do lekarza, jeżeli z czasem zaczniesz obserwować u siebie inne niepokojące objawy – objawy grypopodobne, bóle stawów czy mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl