X

Jak uchronić się przed boreliozą w zbliżającym się wiosenno-letnim?

Rozpoczął się już okres aktywności kleszczy, który potrwa najprawdopodobniej do późnej jesieni. Pajęczaki te stanowią szczególne zagrożenie w miesiącach letnich. O czym warto zatem pamiętać, wybierając się do lasu, aby uchronić się przed boreliozą?

  • Przed wyjściem do lasu warto ubrać się w odzież z długimi rękawami i nogawkami. Można wspomóc się również dostępnymi w sprzedaży repelentami, które powinny odstraszyć kleszcze.
  • Po powrocie z lasu należy się dokładnie obejrzeć i umyć. Szczególną uwagę warto zwrócić na fałdy skórne i miejsca ciepłe: doły pachowe i podkolanowe, okolice szyi. Samemu trudno dokładnie obejrzeć własne ciało, dlatego poprośmy kogoś, aby sprawdził np. nasze plecy.
  • Jeśli jednak nie uda nam się ustrzec ukłucia, musimy liczyć się z ryzykiem zachorowania, tym bardziej że nie ma szczepionki przeciwko boreliozie.
  • Ukłucie przez kleszcza nie jest jednoznaczne z zachorowaniem na boreliozę. Nie każdy kleszcz jest nosicielem krętków Borrelia i nie każdy zakażony osobnik przeniesie bakterię do naszego organizmu. Wiadomo, że ryzyko jest bardzo małe w przeciągu pierwszych 24 godzin żerowania kleszcza w naszej skórze. Ważną formą profilaktyki jest szybkie i prawidłowe usunięcia pasożyta.

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi boreliozy: https://boreliozaonline.pl/najczesciej-zadawane-pytania-faq.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl