X

Jak uchronić się przed boreliozą?

W przypadku boreliozy nie istnieje profilaktyka w postaci szczepionki. Rekombinowana szczepionka przeciw boreliozie zawierająca jako substancję czynną białko OspA została wycofana z użycia w 2002 r. Obecnie w fazie testów klinicznych jest inna, poliwalentna szczepionka, która w składzie posiada aż 6 białek OspA z różnych serotypów Borrelia. Zapobieganie zakażeniom krętkami Borrelia przenoszonym przez kleszcze obejmuje unikanie kontaktu z kleszczami oraz ich naturalnymi gospodarzami.

Istotne jest przestrzeganie kilku prostych zasad:

  1. W lesie najlepiej spacerować w odzieży z długimi nogawkami i rękawami ze ściągaczami. Skuteczne jest również wkładanie nogawek spodni w skarpetki.
  2. Na odsłonięte części ciała można dodatkowo nanieść środki odstraszające kleszcze (repelenty). Uwaga! Większość dostępnych repelentów zawiera szkodliwe dla zdrowia syntetyczne związki chemiczne, których nie zaleca się stosować u niemowląt i małych dzieci.
  3. Po powrocie z lasu należy dokładnie obejrzeć swoje ciało.
  4. W przypadku znalezienia kleszcza na skórze należy go jak najszybciej usunąć. Prawidłowe usunięcie kleszcza ma duże znaczenie – należy pamiętać, aby go nie ściskać ani nie smarować masłem. Wyciągnięcie kleszcza w ciągu pierwszych 24 godzin od ukłucia znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia.
  5. Obserwuj miejsce ukłucia przez kleszcza. Możesz zrobić zdjęcie miejsca ukłucia od razu i po kilku dniach (dla porównania), by zaobserwować, czy zaczerwienienie się powiększa (najczęściej rumień pojawia się w ciągu kilku dni od ukłucia). Jeśli zaczerwienienie było niewielkie i po kilku dniach zniknęło zupełnie – najpewniej była to tylko reakcja alergiczna na ukłucie i nie doszło do zakażenia Borrelia!
  6. Przed usunięciem kleszcza warto zaopatrzyć się w specjalne „kleszczołapki”, które umożliwiają prawidłowe i bezpieczne wyjęcie kleszcza ze skóry. Kleszczołapki stanowią idealne uzupełnienie domowej apteczki, choć warto spakować je również na wakacje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl