X

Jakie są objawy boreliozy?

Pierwszym i jednocześnie specyficznym objawem boreliozy, który potwierdza rozpoznanie, jest rumień wędrujący (Erythema migrans, EM). Niestety często bywa on mylony ze zwykłym odczynem alergicznym, który może pojawić się ukłuciu/ugryzieniu przez jakiegokolwiek owada czy pajęczaka.

Rumień wędrujący to charakterystyczne zaczerwienienie pojawiające się po kilku dniach od ukąszenia przez kleszcza w miejscu lub w pobliżu jego wkłucia. Ma on tendencję do powiększania się i ostatecznie przekracza umowną średnicę 5 cm. Klasyczny rumień wędrujący to czerwona obręcz, która z każdym dniem staje się coraz większa – wędruje na zewnątrz, w środku pozostawiając przejaśnienie. Jeśli zaobserwujesz je u siebie, koniecznie zgłoś się do lekarza, aby jak najszybciej podjąć leczenie. W tym czasie wynik badania z krwi da jeszcze wynik ujemny (organizm nie zdążył wyprodukować przeciwciał), dlatego też nie powinno się go wykonywać.

UWAGA! Pojawienie się zaczerwienienia na skórze po ukłuciu przez kleszcza nie zawsze jest rumieniem wędrującym. W wielu przypadkach jest to zwykła reakcja alergiczna niemająca nic wspólnego z zakażeniem.

Rumień wędrujący Odczyn alergiczny
Kiedy się pojawia na skórze? Pojawia się dopiero po kilku dniach od ukłucia Najczęsciej pojawia się szybko (do kilku godzin)
Wielkość i ewolucja zmiany Powiększa się obwodowo, przkraczając 5cm średnicy Zwykle nie przekracza 5cm średnicy i ma tendencję do zanikania
Wygląd jak wygląda rumień wędrujący
Inne objawy Gorączka i ogólne objawy paragrypowe Występuje silny świąd

Należy jednak pamiętać, że nie każde zakażenie powoduje pojawienie się rumienia – jego brak nie wyklucza więc boreliozy. W takiej sytuacji jako pierwsze pojawiają się niespecyficzne objawy wymagające weryfikacji badaniem laboratoryjnym.
Inne niż rumień wędrujący sygnały wczesnej boreliozy niestety nie są tak charakterystyczne i mogą obejmować objawy grypopodobne (bóle mięśni i stawów, łatwe męczenie się). W kolejnej fazie zakażenia, kiedy bakterie rozprzestrzeniają się w organizmie człowieka, pojawiają się: zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne. Jeśli po ukąszeniu przez kleszcza obserwujesz u siebie niepokojące symptomy, skonsultuj się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl