Znajdź laboratorium wykonujące testy na boreliozę
Rozpoznanie boreliozy
Jakie badanie na boreliozę należy wykonać?
Często zadawanymi pytaniami są: Jak rozpoznać boreliozę? Jak powinna wyglądać właściwa diagnostyka boreliozy?
O pewnym rozpoznaniu boreliozy możemy mówić tylko w jednym przypadku – gdy u pacjenta stwierdzony zostanie rumień wędrujący. Rumień wędrujący jest na tyle specyficznym objawem, że jego obecność na skórze pozwala mówić o rozpoznaniu choroby bez konieczności wykonywania badań krwi w kierunku boreliozy.
Podsumowując, jeśli podejrzewana jest borelioza, badanie krwi w kierunku specyficznych przeciwciał jest niezbędne w celu postawienia diagnozy.
Jak rozpoznać boreliozę?
Zastanawiacie się, jak wykryć boreliozę? Niestety nie u każdej osoby, u której doszło do zakażenia Borrelią, pojawi się rumień wędrujący. Wtedy jako pierwsze pojawiają się niespecyficzne objawy, czyli takie, które obserwuje się również w przebiegu innych chorób. Najczęstsze objawy boreliozy to: bóle mięśni, stawów, gorączka, ogólne osłabienie. W takiej sytuacji powinien być wykonany test na boreliozę oparty o odpowiednie badania laboratoryjne.
Badanie krwi na boreliozę
Ludzie po ukłuciu przez kleszcza zastanawiają się często: Jakie badania krwi wykonać w celu wykrycia boreliozy? Badanie w kierunku boreliozy polega na wykryciu w krwi pacjenta obecności specyficznych przeciwciał anty-Borrelia w klasie borelioza IgM oraz borelioza IgG. Badania krwi na boreliozę wykonują laboratoria diagnostyczne dysponujące odpowiednimi testami. Obecnie rekomendowane badania na boreliozę obejmują: test ELISA jako badanie pierwszego wyboru (test przesiewowy) oraz test Western Blot jako badanie potwierdzające dodatni wynik testu ELISA.
Stwierdzenie charakterystycznych objawów oraz wykrycie specyficznych przeciwciał w krwi ułatwia lekarzowi rozpoznanie boreliozy i upoważnia lekarza do włączenia antybiotykoterapii. Jeżeli leczenie przynosi poprawę obrazu klinicznego, oznacza to, że diagnoza była trafna. Nie można jednak wykluczyć sytuacji, w której objawy wynikają z innych przyczyn (np. choroby reumatoidalnej), a obecne przeciwciała anty-Borrelia są wynikiem infekcji przebytej w przeszłości. Antybiotykoterapia nie przyniesie wówczas pożądanych skutków. Uważa się zatem, że jeżeli dwukrotna antybiotykoterapia nie przynosi ulgi pacjentowi, to należy rozważyć inne przyczyny. Dlatego, w celu rozpoznania zakażenia, powinno się wykonać badanie krwi. Borelioza odpowiednio wcześnie wykryta jest chorobą całkowicie wyleczalną.
Sprawdź także: