Sprawdź, gdzie badać boreliozę!

Rynek diagnostyki laboratoryjnej, jak każda inna branża, nie jest wolny od złej jakości produktów oraz błędów ludzkich. Przychodząc do laboratorium, decydujemy się na zakup usługi, która może być lepiej lub gorzej świadczona. Pacjent podejrzewając u siebie boreliozę stawia sobie pytanie, gdzie wykonać testy na boreliozę, tak aby wynik był wiarygodny.  Wybierając placówkę, w której chcemy diagnozować boreliozę, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Czy laboratorium korzysta z metod rekomendowanych. Zdarza się, że pod nazwą testu ELISA wykonywane jest badanie metodą chemiluminescencji. Badanie to oparte jest najczęściej na ograniczonym spektrum antygenowym i nie wykrywa wszystkich potencjalnych przeciwciał, które nasz organizm mógł wytworzyć w efekcie zakażenia.
  • Wykonując test ELISA, warto spytać, czy laboratorium dysponuje testem opartym o tzw. pełen ekstrakt antygenowy (wszystkie antygeny, przeciwko którym nasz organizm mógł wytworzyć przeciwciała). Tylko takie rozwiązanie pozwala wydać z dużą precyzją wynik ujemny.
  • Nie poleca się wykonywania badań, które nie są ujęte w standardach diagnostycznych (np. PCR, LTT, CD54, antygeny w moczu, rozbijanie kompleksów immunologicznych). Metody te są ciekawe z punktu widzenia naukowego, nie zostały jednak wystandaryzowane do rutynowej diagnostyki. Nie do końca wiemy np., jak interpretować wyniki takich badań.

W odpowiedzi na pytanie „gdzie badać boreliozę” należy zawsze pamiętać, by wybierać laboratorium, które stosuje najwyższej jakości testy na boreliozę.

Najczęściej odwiedzane laboratoria

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl