10 faktów o boreliozie

  1. Prawie 64% pacjentów ze zdiagnozowaną boreliozą nie pamięta ugryzienia przez kleszcza.

Ugryzienie często pozostaje niezauważone lub pacjenci zapominają o takim incydencie. Nie u wszystkich występuje rumień wędrujący.

  1. Wiele zdiagnozowanych przypadków dotyczy dzieci.

Należy pamiętać, że również dzieci mogą zachorować na boreliozę. Po każdym spacerze lub wyprawie do lasu należy dokładnie obejrzeć skórę dziecka, by wykluczyć możliwość ugryzienia przez kleszcza.

  1. Borelioza może być mylona ze stwardnieniem rozsianym, stwardnieniem zanikowym bocznym, chronicznym zmęczeniem itp.

Borelioza daje często nietypowe objawy, które mogą być błędnie diagnozowane i mylone z innymi chorobami.

  1. Przeciętny pacjent na prawidłową diagnozę czeka 2–3 lata.

Ze względu na występowanie objawów niespecyficznych pacjenci często przechodzą długą drogę diagnostyczną, zanim podejrzenie padnie na boreliozę. Osoby takie bywają podejrzewane o zaburzenia psychiczne lub hipochondrię.

  1. Szacuje się, że każdego roku w Polsce odnotowuje się około 21 tys. zachorowań na chorobę z Lyme (Dane PZH z 2016 roku).

Rzeczywista skala problemu jest jeszcze większa, ponieważ nie wszyscy pacjenci zgłaszają się do lekarza w celu diagnostyki. Wynika to z faktu, iż objawy często przypominają grypę lub inne choroby. Zdiagnozowanie boreliozy jest jeszcze trudniejsze, jeśli pacjent nie pamięta ugryzienia przez kleszcza i nie ma co do niej podejrzeń.

  1. Borelioza została odkryta w 1977 roku w miejscowości Lyme w stanie Connecticut.

W tym czasie zdumiewająca liczba dzieci i dorosłych zachorowała na zapalenie stawów. Po przeprowadzeniu badań zidentyfikowano bakterię Borrelia burgdorferi.

  1. Kleszcze preferują „długi posiłek”.

Po wgryzieniu się w skórę odżywiają się krwią przez 3–5 dni. Dla porównania, komary pobierają krew od żywiciela przez kilka sekund. W czasie swojego życia samice kleszczy są w stanie pobrać posiłek w postaci krwi zwykle tylko 3 razy.

  1. Jeśli borelioza zostanie wcześnie zdiagnozowana, szanse na szybkie wyleczenie są bardzo duże.

Odpowiednio dobrana przez specjalistę antybiotykoterapia pozwala na pozbycie się bakterii z organizmu i szybki powrót do zdrowia.

  1. Nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii Borrelia burgdorferi. Nawet te zarażone nie zawsze przenoszą boreliozę. Im wcześniej kleszcz zostanie prawidłowo usunięty ze skóry, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia.

  1. Po wyciągnięciu kleszcza ze skóry należy go zabić.

Gdy po prostu wyrzucimy kleszcza, zadziała jego instynkt samozachowawczy, który nakaże mu znaleźć nowego żywiciela. Nie chcemy przecież, by ten intruz ponownie zaatakował nas lub kogoś bliskiego, należy go więc unicestwić poprzez zgniecenie, spuszczenie pod bieżącą wodą lub spalenie.

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami dot. Boreliozy: http://boreliozaonline.pl/najczesciej-zadawane-pytania-faq

 

 

Źródła:

http://mentalfloss.com/article/501394/15-useful-facts-about-lyme-diseasehttps:/

/www.buzzfeed.com/questioningkate/12-shocking-facts-about-lyme-disease-o9na?utm_term=.kgzXPVMY79#.jp73pvax8nhttp:/

/www.pzh.gov.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl