Czy kleszcze atakują zimą?

Okres zimowy nie kojarzy nam się z atakiem kleszczy i możliwością zakażenia boreliozą. Niektórzy twierdzą, że kleszcze nie są aktywne o tej porze roku, więc nawet na terenach zwykle sprzyjających ich bytowaniu można czuć się bezpiecznie. Czy rzeczywiście kleszcze atakują wyłącznie od późnej wiosny do wczesnej jesieni?

Niestety mitem jest, że kleszcze nie są aktywne zimą. Potrafią one przetrzymać chłody, szczególnie ukryte w ściółce leśnej czy pod liśćmi. Gdy temperatura powietrza spada poniżej zera, czynności życiowe kleszczy zostają spowolnione, aby mogły przetrwać ten trudny dla nich okres. Jeżeli z jakichś powodów kleszcz nie zdoła się ukryć w odpowiednim czasie – nie przeżyje mrozów. Zimy, w których temperatury spadają znacznie poniżej zera, powodują wymieranie dużej części populacji kleszczy. Stąd powiedzenie, że łagodna zima powoduje większą liczbę oraz wzmożony atak kleszczy na wiosnę.

Gdy temperatura powietrza wzrasta i utrzymuje się powyżej zera, aktywność kleszczy również rośnie – ruszają one na poszukiwanie żywicieli. Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy zimy były bardzo mroźne, kleszcze budziły się do życia dopiero na przełomie kwietnia i maja. Niestety zmiany klimatyczne przyczyniły się do podwyższenia temperatur zimą, dlatego też obecnie kleszcze mogą być aktywne przez cały rok!

Najwięcej nowych przypadków boreliozy odnotowuje się od maja do listopada, w szczególności w miesiącach wakacyjnych, ale podczas zimowych spacerów i wędrówek po terenach szczególnie lubianych przez kleszcze także warto pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

 

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami w diagnostyce boreliozy: http://boreliozaonline.pl/najczesciej-zadawane-pytania-faq

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl